The sound of bouncing basketballs will return to floor in O C Lewis Gymnasium, on the beautiful campus of Anderson University June 18th and 19th, 2021 as the Indiana Class Basketball All-Star Classic makes its return, after a year absence due to Covid 19.

   Steven Stremming, Co-Founder and Executive Director said, “We are very pleased to return after this past years cancellation.  All of us, Anderson University, the Maison County Board of Health and ourselves  strive to put on a safe event, where all the participants and paying fans can have a great experience.”

   This year has also brought in a new schedule, that due to the NCAA Recruiting schedule changes, where are all Boy’s games will be played on Friday, June 18th and all Girl’s games will be played on Saturday, June 19th, 2021.

   Game times are set for the 2021 graduating Senior Boy’s set to tip at 10 a.m. June 18th, with the Future Boy’s Games (2021 Sophomores and Frosh) tipping at 1 p.m. and the 2021 Junior Boy’s at both 3:30 and another game set at 6 p.m. Two separate groups of student/athletes will be involved.

    You flip the day to Saturday and the 2021 graduating Senior Girl’s tip at 10 a.m. June 19th with the Future Girls (2021 Sophomores and Frosh) tipping at 1 p.m. and the 2021 Junior Girl’s games set for 3:30 and 6 p.m. Again, two separate groups of student/athletes will be participating.

    Stremming added, “after the NCAA changed their recruiting schedule, the IBCA and ourselves got together quickly, though we had already made plans; on how to make it so all of our student/athletes could perform with us in Anderson and the Underclass Showcase at Ben Davis the same Father’s Day weekend.” Having the student/athletes participating in multiple places was vital to both of us.”

    And finally, Stremming added, “I can’t thank enough all of our staff for working together, to organize and plan this event!” “they are a special group who I rely on every day.”

    Another change this year is the exit of Kent Benson. Kent left due to family health issues. Stremming said, “Of course, we will miss Kent. Kent has been integral in the Classic’s history but we will go on.”

    Games can be seen LIVE  at www.indianasportsnetwork.net  and on your home tv by going to APPS, then select Roku or another app, Click Boxcast and search for Indiana Sports Network…..Games can also be seen at: www.broadcastsport.net

    The following are this year’s participants and game days and times. Further updates at www.excelhsports.com

June 18th, 2021: Boys Graduating Seniors Game 10 a.m.   SUBJECT TO CHANGE

(TEAM WHITE JERSEY) 10 A.M. JUNE 18, 2021
Andrew Bennett  Shenandoah  SR  6’1 10.7 3.3 5.6 


Lane Lauderbaugh South Decatur SR 6’7 26 10.8 3.7 Undecided 


Kaden Howell Madison Grant SR 5’10 15.3 3.7 2.1 A 


Ayden Brobston Frankton SR 6’6 14.3 7.7 1.7 Anderson 


Eddie Jones Pike SR 6’5 11.9 6.6 1.7 Kentucky Wesleyan 

Mason Brooks North Putnam SR 6’6 22.2 10 3 Cornerstone 

Damon Shaw Rossville SR 6’3 15.1 8.5 2 


Drew Valentine Speedway SR 5’9 19.9 4.7 3 DePauw 


Sawyer Yoder Central Noble SR 6’3 13.2 3.8 2.8 Concordia Chicago 


Coach: Kevin Cherry, Madison-Grant and Brent Brobston


(TEAM RED JERSEY) 10 A.M. JUNE 18, 2021
Gabe McQuay Indianapolis Arsenal Tech  SR  6′  18.7  6.4  


Jake Heidbreder Floyd Central SR 6’5 19.2 4.1 3.9 Air Force Academy 


Riley Duncan Cowan SR 6’10 16.4 8 4.1 bpg 

Malik Stanley Warren Central SR 6′ 21.4 4.1 1.3 Barry 
Logan Willoughby   Whiteland Community  SR  6’2  18.2 4.9  3.5  

Bryce Klein Blue River Valley SR 6’5 16.5 10.2 4 

Cale Wireman Kouts SR 6’2 15.9 3.5 Undecided 

Cole Wireman Kouts SR 6’2 26.5 4 3 Undecided 

Grant Brown Madison Grant SR 6’3 15 6.9 6 


Coach: Brian Klein, Blue River Valley


June 18th, 2021: Boys Future Game 1 p.m. (SUBJECT TO CHANGE)

(TEAM WHITE JERSEY) 1 P.M. JUNE 18, 2021
Kamari Slaughter Portage 6’4 G 12 6.4 3.4 


Keyon Miller Southport   6’1 G 15 3 


Ashton Williamson Gary 21st Century 6’2 G 18  8  

Jalen Hooks Indianapolis Crispus Attucks 6’7 F 11.3 8.6 3.3 

Demetrious Moss 6’2 Gary 21st Century 

Marcus Northern South Bend Washington 6’1 G 15.5 3.9 2.2 

Jamie Hodges Jr. Michigan City 5’9 G 19.3 3.5 3.4 

Ben Henderson West Lafayette Harrison 6’3 G 13.6 6.5 2.5 


Darion Brooks New Haven 6’4 F 12 4.7 2.9 

Coach: Bruce Stephens, New Haven

(TEAM RED JERSEY) 1 P.M. JUNE 18, 2021
Myles Colvin Heritage Christian 6’4 G/W 16.9 5.8 


Lyna Brooks Franklin Central  6’2 G 7.6 2 1 


Taden Metzger Marion  6’2 G 9.1 1.1 1  

Jermaine Coleman Park Tudor 6’7 F/W 10.5 5 

Brountae Johnson Fort Wayne North Side  6’3 W 17.6 6.5 5.5 

Qu’shawn Ware Indianapolis Crispus Attucks 6’4 G/W 5.4 4.9 


Quintin Floyd Gary 21st Century 6’3 G/W 21.6 15.6 1.3 

Steven Douglas Richmond 6’4 F 16.7 7.8 1.8 

Christian Johnson Parke Heritage 6′ G 16.7 7.1 2

Coach: Rich Shelsky, Parke Heritage


June 18th, 2021:  Junior Boys Game 3:30 p.m. and/or 6 p.m. (SUBJECT TO CHANGE)

(TEAM  1 WHITE JERSEY) 3:30 P.M. JUNE 18, 2021
Hunter Johnson South Decatur JR 6’2 SG/PG 22.4 6.1  


Kyle Thomas Cloverdale JR 6’4 PG 20 4.2 3.7  


Trey Steinhilber Boone Grove JR 6’1 PG 17.5 3.7 


A J Dixon Merrillville JR 6’5 PG/SG 14.5 10 5 


Clayton Bridwell Twin Lakes JR 5’10 G 14.4 3 3.7  


Matthew Ross Peru JR 6’3 PF 16.6 11.8 1.3  

Ryan Caddell Evansville North JR 6’1 F 15.5 7.1  

Aaron Humphrey Charles A Tindley JR 6’7 SF/PF 15.1 9.6 2 

Harrison Schwinn Frankton JR 6’3 PF/SF 11.6 5 1  

Trey Miller New Castle JR 6’2 G 10.3 2.4 1  


Coaches: Brent Brobston, Frankton

(TEAM 1  RED JERSEY) 3:30 P.M. JUNE 18, 2021
Jahni Summers Evansville Harrison JR 6’5 W 17.7 5.3 2.5 

 
Richard Brooks Mishawaka Marian JR 6’2 G 15.3 2.5 2.3


Will Loving Watts Jeffersonville JR 6’4 W 15.6 


Dawson Perkins  Tippecanoe Valley JR 6’7 17 6 

 
Hagen Knepp Barr Reeve JR 6’3 SF 11.5 4.6 1.7 


Jonah Lucas West Lafayette Harrison JR 6′ PG/SG 15.4 3.5 3.1  


Randy Kelly Sullivan JR 6′ PG/SG 17 4.8 5.3 

Nick Klaiber Bloomington North JR 6’2 G 14.6 3.6 4.5  


Brady Ruggles Danville JR 6’5 F 14.3 4 3  


Griffin Craig, Lapel  JR  5’10 G  9.5  2.8  1.2


Coach: Nathan Fleenor, Evansville Harrison

(TEAM 2 WHITE JERSEY) 6 P.M. JUNE 18, 2021
Dayveon Turner Indianapolis Arsenal Tech JR 6′ SG/PG 18.2 4.2  


Christian Nunn Liberty Christian JR 6’3 G/F 22.9 7.2 2.4 


Brady Moore Floyd Central JR 6’5 F 10.2 5.1 2.5  


Ty Harris Richmond JR 5’11 G/W 12.4 2.9 

 
Amhad Jarrard Mount Vernon Fortville JR 6’4 PG/SG 12.9 4 2.8  


Jahsiah Kirk Williams Lafayette Jefferson JR 6’2 W/G 8.5 3.1 1 

Sean Paige Anderson JR 6’7 PF 13.8 8  


Ryan Conwell Pike JR 6’3 SG 16.5 4.3 2.7  

Steele Brasfield New Palestine JR 6’5 SF 17.2 6.1 1.8  

Harrison Schwinn Frankton JR 6’3 PF/SF 11.6 5 1  


Coach: Mark McFarland, Perry Meridian and Damon Turner, Indianapolis Arsenal Technical


(TEAM 2  RED JERSEY) 6  P.M. JUNE 18, 2021
Matt Spears Indianapolis Arsenal Tech JR 6’7 P/F 10.1 5 5bpg 

 
Brevin Hallatt Blue River Valley JR 6’5 F 19.3 8.5 1  


Tyrelle Willis Anderson JR 6’3 W 14.9 6 4 


Braden Smith Westfield JR 6’2 PG/SG 21.2 6.1 6.3  


Tobey Billups Connersville JR 5’10 G 8.8 3.5 5.2  


J J Louden Pike JR 6’5 PG 11.1 4.7 3.3  


Blake Mills Frankton JR 6’2 PG 11.7 3 4.9  


Kenneth Troutman III Ben Davis JR  6’1  6.7  1   1   


Corbin Renihan Lapel JR 6’2 F/G 10.9 6.5 2 


Adonis House   Liberty Christian  JR  6’6   PF  10.8  8.5  1  

Coaches:  Donnie Bowling, Anderson and Jason Chappell, Liberty Christian

Selected but unable to participateTae Davis    Warren Central    JR    6’7    F/W    13.5  DECLINE OUT OF STATE
Tayshawn Comer    Cathedral    JR      6′     G/SG    15  DECLINE COMMITMENT
Connor Essegian    Central Noble    JR    6’3    G/SG    22.4  DECLINE FAMILY
C J Gunn    Lawrence North    JR      6’3    G/W    13.8            DECLINE DUE TO COMMITMENT

GIRLS

June 19th, 2021: Girls Graduating Senior Game 10 a.m. (Subject to Change)

(TEAM WHITE JERSEY)  10 A.M. JUNE 19, 2021
Aubrey    Burgess    Linton Stockton    SR    5’7    G    13.8 2.5    3.3            Southern Indiana

Lillian     Frasure    North Judson    SR     5’10    PG/SG 23.7    10    4               Indiana Wesleyan

Carly    Culberson    Yorktown    SR    5’8    G/W    19    4.6 3.7                Lander


Tyra    Ford    Anderson    SR     5’10    G      24.7    7.7 4.3                 IUPUI


Haley    Rose    Linton Stockton    SR    6′     F/W    12.4 4.2    3         Indiana Wesleyan


Kathryn     Perry    Shenandoah    SR      5’5    PG/SG    18.9     5.5             St. Mary’s


Jillian    Osswald    Hamilton Heights    SR       5’8    PG 15.3    3.2    4.3          Taylor

A’varcia Nard  New Haven  5’8  G  14.9  8.6   Tennessee State


Aleena    Mongarie    Munster    SR    5’8    G    18.1    5.7    2.7               Salem

Caitlyn Smith Indiana Deaf SR 5’9 W 10.2 6 2    Galludet

Katelyn Newport  Indianapolis Lutheran  SR  5’7    SG     10.5    7.2    1            Lake Forest

Coaches: Amanda Huser, Indiana School for the Deaf and Brad Gossett, Lutheran


(TEAM RED JERSEY)  10 A.M. JUNE 19, 2021

Audra    Emmerson    Fishers    SR     5’7    G     7    2.8   3.1             Fort Wayne

Tyranny    Brown    Heritage Christian    SR    5’8    W  13.8   6.9    3.1               Southern Illinois

Courtney    Blakely    Hammond Noll    SR     5’6    PG    31.7     4         Middle Tennessee

Taylor    Austin    Lake Station Edison    SR       5’6    PG 14.8    4.3    6.2                 Purdue Northwest

Remi    Jordan    Knox    SR     5’11    F    15.8    10.1    2.3         Undecided

Isabella    Reed    Greenwood Christian    SR     5’9    W 23.3 13.5    4.4               Indiana Wesleyan

Kenadie    Fernung    Tri-Central    SR    5’6    G      21.3 2 2                Trevecca Nazarene

Maddie Patterson  Danville  SR  5’7  G  19  7  5   Hope

Carrisa Johnson Purdue Polytechnic SR 5’7 G 19 7 5     Undecided

Madison White  Columbus North  SR  6′     7.6 4.3  1.4  St. Mary of the Woods

Reece Van Blair  Alexandria  SR  5’8  PG  18.6  4.9  1.7  Anderson

Coaches:  Kevin Merriweather and LaTrice Crawford, Purdue Polytechnic


SELECTED BUT UNABLE TO PARTICIPATE:
Rebekah Gordon  Heritage Hills High School     Auburn University
Destiny Jackson, Fort Wayne South Side    Loyola, Illinois
Sydney Wagner  Tippecanoe Valley   Trine

June 19th, 2021: Girls Future Game 1 p.m.  (Subject to Change)

(TEAM WHITE JERSEY)  1 P.M. JUNE 19, 2021
Amiyah    Reynolds    South Bend Washington    SO    6′     F 9.8    7.3    6.7    


Asia     Donald    Hobart SO    5’9    W    20.8    9.8    1 

Bailey    Tabeling    Trinity Lutheran    SO    5’8    G 19.6 4.8    4.9   


Kelsey    DuBois    University SO    6’2    W     16.3   11.9 

McKenna    Layden Northwestern    SO    6’2    SG/SF    22.9 8.5    6.1  


Chloe    Spreen    Bedford North Lawrence    FR    5’9    SG 14.8    5.5        

Adrianna    Tolen    West Lafayette    FR    5’8    CG    13.7 6.3    3.8    


Lauren    Klem    Franklin FR    5’1     PG    11    3 2.1 

Lauren    Foster    Indian Creek    FR    5’7    SG    17.4 3.6 3.5    


Laila    Hull    Zionsville    SO    6’2    SF/PF    17.9    7.8    2.6 

   
Olivia Nickerson Twin Lakes FR 5’6 CG 23.1 4.8 2.6 


Sakagawea Watson  New Castle SO 6’1   W  (Rehab)

Kennedy Martin  West Lafayette SO  5’9  W   16.4   3  1.5  
Coaches:  Brian Ferris, Indian Creek and Dameon Wyatt, Shenandoah

(TEAM RED JERSEY)  1 P.M. June 19, 2021
Ashlee Schram Tipton SO 6’3 P 14.2 12.5 1 


Ashlynn Shade Noblesville SO 5’9 G/SG 23.8 8.1 4.2 

Josie Trabel East Central SO 6′ W/F 17 7 2.7 


Karsyn Norman Bedford North Lawrence SO 5’6 PG/SG 9.5 3.2 

Rashunda Jones South Bend Washington SO 5’6 G/SG 17.4 3.5 


Nevaeh Foster Mishawaka Marian SO 5’9 SG 20.7 3.4 

Jordyn Poole Fort Wayne R F Snider FR 5’6 PG 13.9 2.4 3.1 


Payton Benge Plainfield FR 6’1 F/W 10 1.4 

Alli     Harness    Carroll FR    5’8    CG    22    5.5 5.3 


Scarlett Kimbrell Franklin FR 5’10 SG 11 5.6 2.1 

Abbie Lucas Bloomington South FR 6’1 W/F 4 3 1.8


Coaches:  Brady Wiles, Carroll, Flora and Akilah Sims, Fort Wayne Snider

June 19th, 2021:  Junior Girls Game  3:30 p.m. and 6 p.m.  (Subject to Change)

(TEAM 1 WHITE JERSEY)  3:30 p.m.  June 19, 2021
Ayanna    Patterson    Homestead    JR    6’3    P/W    21.5 10.8    1.4        (with the exception if the US Olympic team 16U team is in South America)

Leah     Carter    Northwestern     JR      6’1    P/F/W    8.8 5.5    2.3    


Olivia    Smith    FW South    JR    5’6    PG/SG      20.1 4.6 4.4   

Kynidi    Striverson    Silver Creek    JR      5’8    W 21.2 4 4.2    


Alaina    Thorne    Washington    JR    5’11    G/W     16 9.1 3.7    


Teresa     Maggio    McCutcheon    JR    5’5    G    21.4 3.5 4.9    

Lily    Maple    Maconaquah    JR    5’10     F/W    18.5 7.3 4.1    


Mariah    Claywell    Union City    JR    5’8    G/F    15.4 9.8    4.2   

Kenna    Kirby    Tri-West    JR    5’8    SG/SF    15.5    4.9 3.4    


Ally    Madden    Blue River    JR    6’2    F/W    17.4 10.8 2.1   

Kacilyn Krebs, Warsaw  JR  5’9  W  8.9 2.9  1.9  


Coach:  Terry West, Maconaquah


(TEAM 1 RED JERSEY) 3:30 p.m.  June 19, 2021
Alyssa    Crockett    Westfield    JR    6’3    P    17.2 7.6 2.6    

Mila    Reynolds    SB Washington    JR    5’8    G/SG    19 8.9    

    
Kuryn    Brunson    Franklin Community    JR    5’10     W 16.2 5.2    4.7    


Diana    Burgher    North Harrison    JR    5’10     W/F 16.2 8.2    1.3    

Ashlyn Traylor Martinsville JR  5’9  W/G 15.2    5.9

Abigail    Parker    Tipton    JR    5’8    G/W    11.2    3.9 2.2  

  
Gracie    Shorter    Sullivan    JR    5’5    G     18.8    3.4 2.9   


Chloe    McClain    Kokomo    JR    5’8    W    14.3    4.9 2.7 


Katie Bremer   Cathedral JR  5’11    SG/F    12    6    2

Abby Sanner   Warsaw  JR  6’2  P  9.8  8.5  


Coach: Jamie Kolkmeier, North Harrison

(TEAM 2 WHITE JERSEY)  6 p.m. June 19, 2021
Kate    Clarke    Carmel    JR       6′     W/F    18.1    3.2 2.4  

  
Jessica    Carrothers    Crown Point    JR    5’7    G/SG 23.3 3.9    4  


Jasi     Scaife    Muncie Central    JR    5’11    PF    15.3 13.1  

      
Kencia    Levasseur    Washington    JR    5’6    PG/G    15.5 9.2    4.3      (unable to participate)

Ellie    Wilkerson    Plainfield    JR    5’9    SF     10.9 5 1.8  

  
Ella     Wolfe    Tipton    JR   5’7    G/W    14.2    3.5    2.8 


Graycie    Poe    North Knox    JR    5’4    PG/SG    17.6 5.1 2.7   

Chloe Churilla Highland JR    6′    G/F    15.8    7.5    1.3    


Jaidn Green Evansville North JR 5’8 G 11 4.4 4.7 


Tori    Smiley    Lawrence Central    JR    5’9    W     14 3.2 1.5    

Maddy    Meek    New Castle    JR    5’8    PF    10.6    5.2

Coach:  Antoine Wynn, Lawrence Central


(TEAM 2 RED JERSEY) 6 p.m. June 19, 2021
Lilly     Stoddard    Crown Point    JR    6’3    W/F    10.9 9

     
Koryn    Griewe    Columbus East    JR    5’10     PG     16.3 4.9    4.6 

   
Olivia    Faust    Franklin Central    JR    6′     W/F    10.7 4.6    1.2   


Kylah    Lawson    Columbus North    JR    5’10     G/F    9.5 8.8    1   

Hope    Fox    East Central    JR    5’8    G/W    14.5    5 2.9 

   
Darryn    Hood    Charles A Tindley    JR    5’3    PG/G 15.6 4.9    2.8    


Alison    Saunders    North Harrison    JR    5’10     F/G 21.9 6.5    5.2    


Jessie    Ringen    Rensselaer Central    JR    5’9    W 16.5 5 5 

Lauryn    Bates    Frankton    JR    5’8    W    11.4    9 3.7 


Azmae Turner Madison Grant JR 5’11 G/F 14.8 6.9 1.7  


Coach: Pat McKee, Columbus North