The Indianapolis Star recently featured their top 30 seniors for the next high school basketball season. We have listed their top players and added more to watch for.

JQ Roberts, Bloomington North..14.4 points, 9.1 rebounds per game…

Markus Burton, Penn….26.9 points per game

Xavier Booker, Cathedral…No. 2 by Rivals and No. 4 by 247Sports

Zane Doughty, Ben Davis…11.3 points, 11.0 rebounds and 2.9 blocked shots per game

Myles Colvin, Heritage Christian…four-star prospect…18.4 points per game

Logan Imes, Zionsville….three-star prospect…17.8 points per game

Nick Richart, Zionsville…9.5 points, 6.1 rebounds

Joey Brown, North Central…13.2 points, 6.2 rebounds

Sam Orme, Carmel…three-star prospect…11.9 points per game

Joey Hart, Linton-Stockton…three-star prospect…20.4 points ppg

Jermaine Coleman, Park Tudor…17.0 points, 6.5 rebounds

Mason Jones, Valparaiso…18.1 points and 7.1 rebounds

AJ Lux, Crown Point…17.7 points, 4.5 rebounds

David Meriwether, Lawrence North…15.0 points, 17.0 rebounds and 7.0 blocked shots per game (transferred from Indy Metro)

Ashton Williamson, Gary 21st Century…19.1 points, 11.4 assists, 7.8 rebounds

Cooper Farrall, Culver Academy…20.9 points, 6.5 rebounds

Sheridan Sharp, Ben Davis…9.9 points, 4.9 assists

Anthony Ball, Crispus Attucks…15.2 points, 8.9 rebounds and 1.7 blocked shots per game (transferred from Beach Grove)

Kamari Jones, Lawrence Central…15.3 points, 2.9 rebounds

Ahmere Carson, Anderson…19.9 points, 4.8 assists, 4.5 steals and 3.8 rebounds

Cade Brenner, NorthWood…19.0 points, 5.6 rebounds, 3.4 assists and 1.6 steals

A.J. Dancler, Southport…17.8 points, 3.9 rebounds

Elhadj Diallo, Brownsburg….13.4 points, 5.5 rebounds

Josh Gatete, Penn…5.3 points and 5.0 rebounds

Jordan Woods, Hammond Central…17.4 points, 7.8 rebounds, 7.1 assists and 3.8 steals per game

Jake Davis, Cathedral…10.2 points, 4.7 rebounds

Nickens Lemba, Southport…13.9 points, 9.0 rebounds and 2.8 blocked shots

Darrion Brooks, New Haven…19.7 points, 4.9 rebounds

Ian Stephens, New Palestine…12.5 points, 9.7 rebounds

Jaron Tibbs, Cathedral…13.2 points, 7.0 rebounds, 2.7 assists and 2.0 steals per game

Flory Bidunga, Kokomo…17.5 ppg, 13.3 rebounds..5.3 blocks

Spencer White, Carmel

Deaglan Sullivan, Mishawaka Marian

Devon Woods, Pike

D.J. Moss, Gary 21st Century

Jared Bonds, Carmel

Da’John Craig, Lawrence Central

Jaylen Mullen, North Daviess

Dylan Moles, Greenfield-Central

Sincere Germany, Cathedral

Shaun Arnold, Ben Davis

Preston Roberts, Noblesville

Marcus Ankney, Center Grove

Jayden Pinkston, Tindley

Keyon Miller, Southport

Rephaim Stevenson, Hamilton Southeastern

Luke Almodovar 6-3        Noblesville         

Marcus Ankney 6-3         Center Grove    

K.C. Berry            6-1         Decatur Central

Jared Bonds        6-5         Carmel 

Kobi Bowles       6-1         Lawrence North

Dezmon Briscoe 6-7        Attucks

Lyna Brooks        6-4         Franklin Central

Sabien Cain         6-4         University         

Camron Casky    6-3         Pike     

Kanon Catchings 6-6        Brownsburg     

DaJohn Craig      6-0         Lawrence Central            

Micah Davis        6-1         Franklin Community      

Caleb Dewey     6-3         Edinburgh          

Garwey Dual      6-6         Carmel 

Aaron Fine          6-3         Noblesville         

Dhani Flannigan 5-10      Franklin Central

Josiah Gustin     6-7         Pendleton Heights          

Jalen Haralson   6-7         Fishers 

Bryce Hoover     6-0         Franklin Central

Kamari Jones     6-4         Lawrence Central            

Luke Kegerreis  6-4         Roncalli

Damien King       6-3         Anderson           

Mason Larkin     6-9         Fountain Central              

Mason Lewis      5-9         North Central    

Jordan Lomax    6-3         Avon    

Luke McBride     6-2         Norwell

Taden Metzger 6-3         Fishers 

Keyon Miller       6-1         Southport          

Braylon Mullins 6-3         Greenfield-Central         

Jaxon Pardon     6-3         Carroll (FW)       

Preston Roberts               6-5         Noblesville         

Azavier Robinson 6-1      Lawrence North

Ronald Rutland III 6-1     Attucks

Sheridan Sharpe 6-3        Ben Davis            

Rephaim Stevenson 6-7 Hamilton Southeastern

Myles Stringer   6-2         Fishers 

Jaymen Townsend 6-5   Marion

Braden Walters 6-5         Linton-Stockton

Gavin Welch       6-6         New Castle        

Spencer White  6-5         Carmel 

Austin Willoughby 6-4    Whiteland          

K.J. Windham     6-3         Ben Davis            

Devon Woods    5-10      Pike

Weston Aigner  6-3         Castle   

Isaac Andrews   6-2         Wapahani           

Chase Barnes     6-1         FW Wayne         

Jack Benter         6-5         Brownstown Central      

Landon Biegel    6-5         Oak Hill

Peyton Bledsoe 6-4         Loogootee           

Cade Brenner    6-3         NorthWood       

Darrion Brooks  6-4         New Haven        

Markus Burton  6-0         Penn    

Josten Carter Jr. 6-4         New Albany       

Jacob Cherry      6-10      Eastern (Pekin)

Fletcher Cole      6-0         Paoli     

Thomas Collins  6-1         Culver Academy              

Drew Cook          6-0         Northview         

Camden Craig    6-4         Switzerland County        

Austin Cripe        6-3         West Noble       

Hayden Dase      6-6         Kankakee Valley              

Tucker Day          6-7         Homestead       

H.J. Dillard III      6-5         FW Wayne         

Marial Diper       7-0         Rock Creek Academy     

Josiah Dunham 6-0         Evansville Christian         

Cooper Farrall    6-6         Culver Academy              

Aidan Franks      6-2         Wapahani           

Joshua Furst       6-6         Blackhawk Christian       

Jaxson Gould     6-3         Warsaw               

Brycen Hannah  6-4         John Glenn        

Andrew Hedrick 6-0         Columbia City   

Isaac Higgs          6-3         Evansville Reitz

Cooper Horn      6-3         Columbus North              

Cannen Houser 6-4         Carroll (FW)       

Taray Howell      5-8         Evansville Bosse              

Mason Jones      6-7         Valparaiso          

Kyron Kaopuiki  6-3         Homestead       

Chase Konieczny 6-4       SB St. Joseph    

Jevon Lewis Jr.   5-9         FW Wayne         

A.J. Lux                 6-5         Crown Point      

Willie Miller        6-3         Lake Station      

D.J. Moss             6-3          Gary 21st            

Jaylen Mullen    6-0         North Daviess   

Dominique Murphy 6-4  East Chicago Central      

Tyler Myers        5-11      Evansville Day   

Marcus Northern 6-2      South Bend Washington               

Ian Raasch           6-5         NorthWood       

JaQualon Roberts 6-7      Bloomington North        

Matthew Roettger 6-2   Peru     

Gage Sefton       6-5         Blackhawk Christian       

Justin Sims          6-6         Chesterton        

Shane Sims         6-3         Evansville Harrison         

Trent Sisley         6-7         Heritage Hills     

Jack Smiley         6-1         Valparaiso          

Joe Smith             5-11      Penn    

Deaglan Sullivan 6-2        Mishawaka Marian         

Ezekial Tanoos   6-3         West Vigo           

Brandon Trilli      6-5         Munster             

Ajani Washington 6-2     Concordia           

Caleb Washington 6-6    Floyd Central    

Dylan Watson    6-9         Castle   

Camden Webster 6-3      Kankakee Valley              

Ashton Williamson 6-4   Gary 21st Century           

Gavin Wisley      6-8         Bloomington South        

Jackson Wors     6-4         Delta    

Isaac Zay              6-1         Fort Wayne Luers