Texas Southern vs. Mount St. Mary’s, 5:10 p.m. Thursday in Bloomington, Ind., TruTV

Drake vs. Wichita State, 6:27 p.m. Thursday in West Lafayette, Ind., TBS

Appalachian State vs. Norfolk State, 8:40 p.m. Thursday in Bloomington, Ind., TruTV

UCLA vs. Michigan State, 9:57 p.m. Thursday in West Lafayette, Ind., TBS

1 Michigan (20-4) vs. 16 Mt. St. Mary’s/Texas Southern winner, 3 p.m. Saturday at West Lafayette, CBS

8 LSU (18-9) vs. 9 St. Bonaventure (16-4), 1:45 p.m. Saturday at Bloomington, TNT

5 Colorado (22-8) vs. 12 Georgetown (13-12), 12:15 p.m. Saturday at Hinkle Fieldhouse, CBS

4 Florida State (16-6) vs. 13 UNC Greensboro (21-8), 12:45 p.m. Saturday at Bankers Life Fieldhouse, TruTV

6 BYU (20-6) vs. 11 Michigan State/UCLA winner, 9:40 p.m. Saturday at Hinkle Fieldhouse, CBS

3 Texas (19-7) vs. 14 Abilene Christian (23-4), 9:50 p.m. Saturday at Lucas Oil Stadium, TruTV

7 UConn (15-7) vs. 10 Maryland (16-13), 7:10 p.m. Saturday at West Lafayette, Ind., CBS

2 Alabama (24-6) vs. 15 Iona (12-5), 4 p.m. Saturday at Hinkle Fieldhouse, TBS

1 Illinois (23-6) vs. 16 Drexel (12-7), 1:15 p.m. Friday at Farmers Coliseum, TBS

8 Loyola Chicago (24-4) vs. 9 Georgia Tech (17-8), 4 p.m. Friday at Hinkle Fieldhouse, TBS

5 Tennessee (18-8) vs. 12 Oregon State (17-12), 4:30 p.m. Friday at Bankers Life Fieldhouse, TNT

4 Oklahoma State (20-8) vs. 13 Liberty (23-5), 6:25 p.m. Friday at Farmers Coliseum, TBS

6 San Diego State (23-4) vs. 11 Syracuse (16-9), 9:40 p.m. Friday at Hinkle Fieldhouse, CBS

3 West Virginia (18-9) vs. 14 Morehead State (23-7), 9:50 p.m. Friday at Lucas Oil Stadium, TruTV

7 Clemson (16-7) vs. 10 Rutgers (15-11), 9:20 p.m. Friday at Bankers Life Fieldhouse, CBS

2 Houston (24-3) vs. 15 Cleveland State (19-7), 7:15 p.m. Friday at Bloomington, Ind., TruTV

1 Baylor (22-2) vs. 16 Hartford (15-8), 3:30 p.m. Friday at Lucas Oil Stadium, TruTV

8 North Carolina (18-10) vs. 9 Wisconsin (17-12), 7:10 p.m. Friday at West Lafayette, Ind., CBS

5 Villanova (16-6) vs. 12 Winthrop (23-1), 9:57 p.m. Friday at Farmers Coliseum, TNT

4 Purdue (18-9) vs. 13 North Texas  (17-9), 7:25 p.m. Friday at Lucas Oil Stadium, TNT

6 Texas Tech (17-10) vs. 11 Utah State (20-8), 1:45 p.m. Friday at Bloomington, Ind., TNT

3 Arkansas (22-6) vs. 14 Colgate (14-1), 12:45 p.m. Friday at Bankers Life Fieldhouse, TruTV

7 Florida (14-9) vs. 10 Virginia Tech (15-6), 12:15 p.m. Friday at Hinkle Fieldhouse, CBS

2 Ohio State (21-9) vs. 15 Oral Roberts (16-10), 3 p.m. Friday at West Lafayette, Ind., CBS

Gonzaga leads the West region and will play winner of Norfolk State/Appalachian State winner. Those two schools will play in the ‘First Four.”

8 Oklahoma (15-10) vs. 9 Missouri (16-9), 7:25 p.m. Saturday at Lucas Oil Stadium, TNT

5 Creighton (20-8) vs. 12 UC Santa Barbara (22-4), 3:30 p.m. Saturday at Lucas Oil Stadium, TruTV