GIRLS BASKETBALL

Sectionals

Class 4A

1. Lowell

Semifinal

Crown Point 62, E. Chicago Central 32

Highland 41, Munster 30

2. Merrillville

Semifinal

Kankakee Valley 74, Hobart 39

Portage 44, Michigan City 38

3. Mishawaka

Semifinal

LaPorte 47, Mishawaka 37

Penn 56, S. Bend St. Joseph’s 43

4. Northridge

Semifinal

Elkhart Central 32, Warsaw 27

Plymouth 37, Concord 36

5. Dekalb

Semifinal

Carroll (Ft. Wayne) 52, E. Noble 32

Ft. Wayne Northrop 55, Ft. Wayne North 38

6. Homestead

Championship

Homestead 63, Ft. Wayne South 36

7. Zionsville

Championship

Zionsville 62, Lafayette Harrison 26

8. Hamilton Southeastern

Championship

Hamilton Southeastern 47, Carmel 34

9. Mt. Vernon (Fortville)

Championship

Mt. Vernon (Fortville) 35, New Palestine 29

10. Indpls Cathedral

Semifinal

Heritage Christian 64, Indpls Cathedral 47

Lawrence North 58, Indpls N. Central 51

11. Southport

Championship

Indpls Ben Davis 52, Indpls Roncalli 50

12. Terre Haute South

Championship

Mooresville 57, Brownsburg 52

13. Whiteland

Championship

Center Grove 45, Franklin 36

14. Columbus East

Championship

Bloomington South 50, Columbus North 45

15. New Albany

Semifinal

Bedford N. Lawrence 56, N. Harrison 35

Jennings Co. 49, New Albany 48

16. Jasper

Championship

Castle 44, Ev. North 32

Class 3A

17. Griffith

Semifinal

Gary West 84, Hammond Clark 14

Griffith 67, Hammond Gavit 38

18. Hanover Central

Semifinal

Hanover Central 46, Twin Lakes 42

Knox 61, Wheeler 38

19. S. Bend Washington

Semifinal

Glenn 36, S. Bend Washington 29

Mishawaka Marian 73, New Prairie 37

20. Frankfort

Semifinal

Maconaquah 58, Western 54

Northwestern 70, W. Lafayette 33

21. W. Noble

Semifinal

Tippecanoe Valley 68, Lakeland 54

W. Noble 37, North Wood 34

22. Ft. Wayne Concordia

Semifinal

Angola 51, Garrett 27

Ft. Wayne Concordia 54, Woodlan 39

23. Norwell

Semifinal

Bellmont 50, Heritage 29

Marion 59, Columbia City 44

24. New Castle

Semifinal

Hamilton Hts. 54, Muncie Burris 16

New Castle 60, Jay Co. 47

25. Southmont

Semifinal

Benton Central 64, N. Montgomery 24

Lebanon 66, Crawfordsville 53

26. Northview

Championship

Northview 65, Owen Valley 48

27. Indpls. Chatard

Championship

Indpls Chatard 62, Indpls Ritter 40

28. Indian Creek

Championship

Danville 62, Beech Grove 33

29. Lawrenceburg

Semifinal

Greensburg 58, Rushville 54

Lawrenceburg 41, Madison 39

30. Charlestown

Championship

Salem 59, Brownstown 50

31. Vincennes Lincoln

Championship

Vincennes 46, Princeton 32

32. Gibson Southern

Championship

Gibson Southern 65, Ev. Memorial 52

Class 2A

33. Bowman Academy

First Round

Andrean 57, Whiting 40

Hammond Noll 72, Lake Station 41

34. N. Judson

Semifinal

N. Judson 57, Hebron 36

Winamac 64, N. Newton 27

35. Central Noble

Semifinal

Bremen 63, Prairie Hts. 29

Central Noble 76, Whitko 27

36. Bluffton

Semifinal

Adams Central 56, S. Adams 40

Bluffton 69, Churubusco 31

37. Manchester

Semifinal

Manchester 45, Cass 39

Oak Hill 51, Wabash 20

38. Lafayette Catholic

Semifinal

Lafayette Catholic 61, Delphi 39

Seeger 48, Clinton Prairie 30

39. Madison-Grant

Semifinal

Carroll (Flora) 48, Eastbrook 34

Tipton 68, Taylor 58

40. Sheridan

Championship

Monroe Central 70, Lapel 48

41. Union Co.

Championship

Winchester 72, Northeastern 47

42. Shenandoah

Championship

Triton Central 60, Shenandoah 34

43. Speedway

Championship

Covenant Christian 61, Indpls Shortridge 34

44. Cloverdale

Championship

Western Boone 62, Cloverdale 56

45. S. Decatur

Championship

S. Ripley 55, Switzerland Co. 29

46. Eastern (Pekin)

Semifinal

Crawford Co. 57, Austin 31

Eastern (Pekin) 46, Paoli 42, OT

47. N. Knox

Championship

S. Knox 47, Linton 36

48. Forest Park

Championship

Ev. Mater Dei 52, Tell City 40

Class A

49. Michigan City Marquette

Semifinal

Michigan City Marquette 60, Westville 23

Morgan Twp. 52, Kouts 41

50. N. White

Semifinal=

N. White 49, S. Newton 43

Pioneer 56, Tri-County 42

51. Oregon-Davis

First Round

LaCrosse 52, Culver 36

Oregon-Davis 58, Argos 51

52. Fremont

First Round

Bethany Christian 65, Hamilton 18

Lakewood Park 28, Ft. Wayne Blackhawk 22

53. N. Vermillion

Championship

N. Vermillion 53, Attica 43

54. Northfield

Championship

Northfield 58, Southwood 31

55. Southern Wells

Semifinal

Cowan 41, Southern Wells 31

Daleville 62, Liberty Christian 32

56. Randolph Southern

Semifinal

Blue River 55, Seton Catholic 15

Tri 40, Randolph Southern 27

57. Bloomfield

Championship

N. Central (Farmersburg) 44, Bloomfield 39

58. Bethesda Christian

Semifinal

Indiana Deaf 68, Indpls Metro 27

University 59, Bethesda Christian 40

59. Greenwood Christian

Championship

Greenwood Christian 74, Indpls Tindley 43

60. Waldron

Semifinal

Jac-Cen-Del 62, Southwestern (Shelby) 36

Waldron 55, Oldenburg 44

61. S. Central (Elizabeth)

Championship

Lanesville 50, Borden 1

62. Edinburgh

Championship

W. Washington 59, Trinity Lutheran 35

63. Loogootee

Championship

Vincennes Rivet 37, Loogootee 20

64. Springs Valley

Championship=

Tecumseh 71, Springs Valley 57

BOYS 

Anderson Prep Academy 66, Wes-Del 60

Attica 47, Southmont 33

Batesville 73, Madison 69

Bedford N. Lawrence 70, Edgewood 54

Beech Grove 61, Indpls Roncalli 44

Benton Central 67, N. Montgomery 59, OT

Bloomington North 56, Whiteland 53

Brownstown 79, Clarksville 66

Calumet 74, Chicago (Solorio Academy), Ill. 67

Carroll (Ft. Wayne) 57, Merrillville 44

Cass 42, Oak Hill 34

Clinton Prairie 67, N. White 50

Columbus North 58, E. Central 43

Connersville 41, Lawrence North 39

Covenant Christian (DeMotte) 80, LaCrosse 48

Covington 72, Covenant Christian 56

Crawfordsville 77, Riverton Parke 48

Crothersville 40, Edinburgh 38

Culver Academy 64, Traders Point Christian 42

Danville 91, Cloverdale 59

Decatur Central 56, Southport 47

Delta 51, Mississinewa 34

Dubois 52, Mitchell 43

E. Noble 62, Bellmont 41

Eastern Hancock 43, Cowan 40

Eastside 97, Hamilton 52

Elkhart Central 79, Ft. Wayne North 50

Elkhart Memorial 58, Mishawaka Marian 54

Ev. Harrison 77, Robinson, Ill. 59

Ev. Mater Dei 73, Gibson Southern 37

Ev. North 81, N. Posey 54

Ev. Reitz 38, S. Knox 37

Fairfield 78, Garrett 47

Fairfield 78, Garrett 47

Fountain Central 57, S. Newton 36

Ft. Wayne Blackhawk 99, Ft. Wayne Luers 69

Ft. Wayne Canterbury 64, Fremont 35

Ft. Wayne Snider 64, Fishers 59

Ft. Wayne Wayne 54, Wabash 51

Greencastle 59, Brown Co. 38

Greenfield 53, Greenwood 43

Greensburg 82, Jac-Cen-Del 40

Hagerstown 47, Franklin Co. 31

Heritage 55, Bluffton 50

Heritage Christian 72, Hauser 51

Heritage Hills 60, Jasper 48

Huntington North 60, New Haven 47

Indpls Ben Davis 69, Avon 53

Indpls Cathedral 83, Indpls Ritter 64

Indpls N. Central 58, Guerin Catholic 57

Indpls Park Tudor 42, Indpls Brebeuf 38

Indpls Pike 82, Franklin Central 56

Kouts 69, Tri-County 66, OT

LaPorte 84, Oregon-Davis 48

LaVille 60, W. Noble 59

Lafayette Catholic 69, Lafayette Harrison 55

Lafayette Jeff 60, W. Lafayette 52

Lake Station 62, Washington Twp. 57

Lakeland Christian 56, Ft. Wayne Smith Academy 50

Lanesville 68, Tecumseh 65

Lapel 83, Elwood 53

Lawrence Central 48, Ft. Wayne Dwenger 35

Lawrenceburg 43, N. Decatur 42

Leo 56, Adams Central 55, 2OT

Linton 79, White River Valley 51

Madison-Grant 80, Taylor 54

Medora 65, Evansville Christian 47

Michigan City 64, S. Bend Adams 54

N. Central (Farmersburg) 70, Washington Catholic 61

N. Judson 54, Boone Grove 46

New Albany 44, Columbus East 42

New Palestine 53, Richmond 48

New Washington 50, Trinity Lutheran 36

Noblesville 48, Mt. Vernon (Fortville) 38

Northeastern 62, Knightstown 30

Northfield 62, Eastbrook 55

Northridge 55, Jimtown 45

Northview 52, Bloomfield 41

Norwell 45, Columbia City 33

Oldenburg 49, Triton Central 44

Penn 63, S. Bend Riley 61

Perry Central 62, S. Spencer 56

Pioneer 58, Carroll (Flora) 45

Plainfield 67, Terre Haute South 44

Prairie Hts. 55, Concord 45

Princeton 86, Mt. Vernon (Posey) 47

Providence Cristo Rey 81, Eminence 65

Rensselaer 64, Delphi 44

Rockford Parkway, Ohio 65, S. Adams 47

S. Bend Clay 59, Bremen 54

S. Central (Elizabeth) 55, Cannelton 37

S. Putnam 45, Sheridan 44

Salem 44, Seymour 39

Scottsburg 60, W. Washington 44

Seeger 68, Frontier 41

Seton Catholic 66, Union City 50

Southwestern (Shelby) 59, Rising Sun 52

Southwood 58, Northwestern 57

Speedway 51, Lebanon 49

Spencer Co., Ky. 73, Rock Creek Academy 47

Springs Valley 66, Borden 19

Sullivan 76, Owen Valley 57

Terre Haute North 44, Martinsville 40

Tippecanoe Valley 60, Maconaquah 48

Tri-West 59, Western Boone 54

Triton 50, Caston 26

Union (Dugger) 49, Martinsville, Ill. 37

Union Co. 77, Cambridge City 56

Valparaiso 68, Hammond Noll 46

W. Vigo 57, Parke Heritage 50

Wapahani 78, Union (Modoc) 25

Washington 73, Pike Central 31

Wawasee 41, Bethany Christian 35