3A

1. Lake Central (7)

M1: Lake Central vs. East Chicago Central.

M2: Hammond Morton vs. Hammond Central.

M3: Lowell vs. Munster.

M4: Highland vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

2. Chesterton (7)

M1: Merrillville vs. Hobart.

M2: Valparaiso vs. Chesterton.

M3: Kankakee Valley vs. Crown Point.

M4: Portage vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

3. South Bend Adams (6)

M1: Mishawaka vs. South Bend Riley.

M2: Michigan City vs. South Bend Adams.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: LaPorte vs. Plymouth.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

4. Goshen (6)

M1: Northridge vs. Penn.

M2: Goshen vs. Concord.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Warsaw Community vs. Elkhart.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

5. Logansport (6)

M1: McCutcheon vs. Marion.

M2: Logansport vs. Harrison (West Lafayette).

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Kokomo vs. Lafayette Jefferson.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

6. Carroll (Fort Wayne) (6)

M1: Fort Wayne Snider vs. Carroll (Fort Wayne).

M2: DeKalb vs. Fort Wayne Northrop.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Fort Wayne North Side vs. East Noble.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

7. New Haven (6)

M1: Fort Wayne Wayne vs. Homestead.

M2: Huntington North vs. Fort Wayne South Side.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Columbia City vs. New Haven.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

8. Noblesville (6)

M1: Hamilton Southeastern vs. Fishers.

M2: Muncie Central vs. Anderson.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Pendleton Heights vs. Noblesville.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

9. Decatur Central (6)

M1: Avon vs. Brownsburg.

M2: Ben Davis vs. Mooresville.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Plainfield vs. Decatur Central.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

10. Westfield (6)

M1: Westfield vs. Zionsville.

M2: Indianapolis Shortridge vs. North Central (Indianapolis).

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Carmel vs. Pike.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

11. Lawrence North (7)

M1: Indianapolis Arsenal Technical vs. Franklin Central.

M2: Lawrence Central vs. Indianapolis Crispus Attucks.

M3: Lawrence North vs. Warren Central.

M4: Indianapolis Cathedral vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

12. Mt. Vernon (Fortville) (7)

M1: Connersville vs. Mt. Vernon (Fortville).

M2: Richmond vs. Greenfield-Central.

M3: East Central vs. New Palestine.

M4: Shelbyville vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

13. Whiteland Community (7)

M1: Southport vs. Franklin Community.

M2: Greenwood Community vs. Perry Meridian.

M3: Roncalli vs. Whiteland Community.

M4: Center Grove vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

14. Terre Haute North Vigo (7)

M1: Terre Haute North Vigo vs. Martinsville.

M2: Northview vs. Bedford North Lawrence.

M3: Terre Haute South Vigo vs. Bloomington South.

M4: Bloomington North vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

15. New Albany (7)

M1: New Albany vs. Jennings County.

M2: Floyd Central vs. Seymour.

M3: Jeffersonville vs. Columbus North.

M4: Columbus East vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

16. Evansville Memorial (7)

M1: Evansville Memorial vs. Evansville North.

M2: Evansville Harrison vs. Evansville Reitz.

M3: Castle vs. Jasper.

M4: Evansville Central vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

2A

17. Wheeler (6)

M1: New Prairie vs. River Forest.

M2: Griffith vs. Hanover Central.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Hammond Bishop Noll vs. Wheeler.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

18. West Lafayette (5)

M1: West Lafayette vs. Boone Grove.

M2: Rensselaer Central vs. Benton Central.

M3: Twin Lakes vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

19. South Bend St. Joseph (6) [hosted @ North Field Complex]

M1: Glenn vs. South Bend St. Joseph.

M2: Mishawaka Marian vs. Bremen.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: South Bend Washington vs. South Bend Clay.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

20. Wawasee (6)

M1: Garrett vs. NorthWood.

M2: Wawasee vs. West Noble.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Angola vs. Lakeland.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

21. Mississinewa (8)

M1: Mississinewa vs. Northwestern.

M2: Tipton vs. Western.

M3: Maconaquah vs. Oak Hill.

M4: Peru vs. Eastern (Greentown).

M5: M1 winner vs. M2 winner.

M6: M3 winner vs. M4 winner.

Championship: M5 winner vs. M6 winner.

22. Fort Wayne Canterbury (7)

M1: Tippecanoe Valley vs. Argos.

M2: Rochester Community vs. Fort Wayne Concordia

Lutheran.

M3: Manchester vs. Culver Academies.

M4: Fort Wayne Canterbury vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

23. Norwell (7)

M1: Fort Wayne Bishop Luers vs. Fort Wayne Bishop

Dwenger.

M2: Woodlan vs. Bellmont.

M3: Leo vs. Heritage.

M4: Norwell vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

24. Yorktown (7)

M1: New Castle vs. Blackford.

M2: Delta vs. Jay County.

M3: Muncie Burris vs. Eastbrook.

M4: Yorktown vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

25. Crawfordsville (7)

M1: Frankfort vs. Southmont.

M2: North Montgomery vs. Danville Community.

M3: Greencastle vs. Tri-West Hendricks.

M4: Crawfordsville vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

26. Guerin Catholic (6)

M1: Lebanon vs. Western Boone.

M2: Hamilton Heights vs. Brebeuf Jesuit.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Guerin Catholic vs. Indianapolis Cardinal Ritter.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

27. Speedway (6)

M1: Speedway vs. Herron.

M2: Indianapolis Bishop Chatard vs. Indianapolis Washington.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Christel House vs. Beech Grove.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

28. South Dearborn (6)

M1: South Dearborn vs. Franklin County.

M2: Greensburg vs. Rushville Consolidated.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Batesville vs. Lawrenceburg.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

29. Monrovia (7)

M1: Sullivan vs. Edgewood.

M2: Owen Valley vs. West Vigo.

M3: Monrovia vs. Brown County.

M4: South Vermillion vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

30. Washington (6)

M1: Washington vs. Southridge.

M2: Princeton Community vs. Pike Central.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Vincennes Lincoln vs. Gibson Southern.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

31. Scottsburg (7)

M1: Silver Creek vs. Corydon Central.

M2: Salem vs. North Harrison.

M3: Madison Consolidated vs. Scottsburg.

M4: Charlestown vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

32. Mt. Vernon (5)

M1: Boonville vs. Evansville Bosse.

M2: Heritage Hills vs. Evansville Mater Dei.

M3: Mt. Vernon vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

1A

33. Illiana Christian (6)

M1: Kouts vs. Illiana Christian.

M2: Covenant Christian (DeMotte) vs. Andrean.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Hebron vs. Hammond Academy of S&T.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

34. LaVille (7)

M1: Washington Township vs. Oregon-Davis.

M2: Trinity Greenlawn vs. Marquette Catholic.

M3: Morgan Township vs. LaVille.

M4: Westville vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

35. Westview (5)

M1: Prairie Heights vs. Bethany Christian.

M2: Westview vs. Central Noble.

M3: Elkhart Christian vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

36. Caston (4)

M1: Winamac Community vs. North Miami.

M2: Culver Community vs. Caston.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

37. Wabash (4)

M1: Wabash vs. Lakeland Christian.

M2: Lakewood Park Christian vs. Fort Wayne Blackhawk

Christian.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

38. Carroll (Flora) (6)

M1: Carroll (Flora) vs. Faith Christian.

M2: Delphi Community vs. Lafayette Central Catholic.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: North White vs. Rossville.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

39. Taylor (5)

M1: Taylor vs. Anderson Preparatory.

M2: Liberty Christian vs. Tri-Central.

M3: Sheridan vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

40. Park Tudor (6)

M1: Tindley vs. Indianapolis Scecina.

M2: Heritage Christian vs. International.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: University vs. Park Tudor.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

41. Cascade (6)

M1: Indiana Math & Science vs. Covington.

M2: North Putnam vs. Cascade.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Riverside vs. Bethesda Christian.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

42. Knightstown (5)

M1: Seton Catholic vs. Centerville.

M2: Union County vs. Knightstown.

M3: Wapahani vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

43. Indianapolis Lutheran (5)

M1: Indianapolis Lutheran vs. Irvington Preparatory.

M2: Covenant Christian (Indianapolis) vs. Central Christian.

M3: Providence Cristo Rey vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

44. Southwestern (Shelbyville) (5)

M1: Morristown vs. Hauser.

M2: Oldenburg vs. Greenwood Christian.

M3: Southwestern (Shelbyville) vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

45. Jac-Cen-Del (7)

M1: South Ripley vs. Shawe Memorial.

M2: Southwestern (Hanover) vs. Rising Sun.

M3: Jac-Cen-Del vs. Milan.

M4: Switzerland County vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

46. Trinity Lutheran (6)

M1: Lanesville vs. Providence.

M2: Christian Academy of Indiana vs. Henryville.

M3: M1 winner vs. M2 winner.

M4: Trinity Lutheran vs. Rock Creek Academy.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

47. South Knox (8)

M1: North Knox vs. White River Valley.

M2: Vincennes Rivet vs. Mitchell.

M3: Washington Catholic vs. South Knox.

M4: Lighthouse Christian vs. Bloomfield.

M5: M1 winner vs. M2 winner.

M6: M3 winner vs. M4 winner.

Championship: M5 winner vs. M6 winner.

48. Forest Park (8)

M1: North Posey vs. Evansville Day.

M2: South Spencer vs. Northeast Dubois.

M3: Wood Memorial vs. Forest Park.

M4: Tell City vs. Shoals.

M5: M1 winner vs. M2 winner.

M6: M3 winner vs. M4 winner.

Championship: M5 winner vs. M6 winner.