1. Avon (5)

M1: Danville Community vs. Avon.

M2: Mooresville vs. Brownsburg.

M3: Plainfield vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

2. Ben Davis (5)

M1: Speedway vs. Ben Davis.

M2: Covenant Christian (Indianapolis) vs. Indianapolis

Crispus Attucks.

M3: Indianapolis Cardinal Ritter vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

3. Park Tudor (4)

M1: Brebeuf Jesuit vs. Park Tudor.

M2: International vs. Pike.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

4. Lebanon (5)

M1: Lebanon vs. Zionsville.

M2: Western Boone vs. Rossville.

M3: Frankfort vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

5. Center Grove (5)

M1: Whiteland Community vs. Greenwood Community.

M2: Franklin Community vs. Center Grove.

M3: Indian Creek vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

6. Franklin Central (4)

M1: Roncalli vs. Beech Grove.

M2: Franklin Central vs. Indianapolis Lutheran.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

7. Shelbyville (5)

M1: Shelbyville vs. Triton Central.

M2: Waldron vs. Morristown.

M3: Southwestern (Shelbyville) vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

8. Southport (4)

M1: Decatur Central vs. Indianapolis Shortridge.

M2: Southport vs. Perry Meridian.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

9. Crawfordsville (4)

M1: Crawfordsville vs. Parke Heritage.

M2: Southmont vs. North Montgomery.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

10. Fountain Central (5)

M1: Fountain Central vs. Benton Central.

M2: Attica vs. Seeger.

M3: Covington vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

11. Northview (5)

M1: South Vermillion vs. Owen Valley.

M2: South Putnam vs. Greencastle.

M3: Northview vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

12. Terre Haute North Vigo (4)

M1: Terre Haute North Vigo vs. Terre Haute South Vigo.

M2: West Vigo vs. Sullivan.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

13. Connersville (4)

M1: Connersville vs. Rushville Consolidated.

M2: Franklin County vs. Oldenburg Academy.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

14. New Castle (5)

M1: Blue River Valley vs. New Castle.

M2: Shenandoah vs. Tri.

M3: Knightstown vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

15. Richmond (5)

M1: Cambridge City Lincoln vs. Hagerstown.

M2: Northeastern vs. Centerville.

M3: Richmond vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

16. East Central (5)

M1: East Central vs. Milan.

M2: South Dearborn vs. Batesville.

M3: Lawrenceburg vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

17. Jasper (4)

M1: Jasper vs. Forest Park.

M2: Southridge vs. Pike Central.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

18. Loogootee (4)

M1: Northeast Dubois vs. Loogootee.

M2: Paoli vs. Barr-Reeve.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

19. North Daviess (4)

M1: White River Valley vs. North Daviess.

M2: Bloomfield vs. Linton-Stockton.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

20. Vincennes Lincoln (4)

M1: South Knox vs. Vincennes Lincoln.

M2: Washington vs. Vincennes Rivet.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

21. Evansville Bosse (5)

M1: Evansville Memorial vs. Evansville Harrison.

M2: Evansville Bosse vs. Evansville Day.

M3: Evansville North vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

22. Mt. Vernon (5)

M1: Evansville Reitz vs. Evansville Central.

M2: North Posey vs. Evansville Mater Dei.

M3: Mt. Vernon vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

23. Princeton Community (4)

M1: Gibson Southern vs. Princeton Community.

M2: Wood Memorial vs. Tecumseh.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

24. Boonville (5)

M1: South Spencer vs. Boonville.

M2: Heritage Hills vs. Tell City.

M3: Castle vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

25. Bloomington North (5)

M1: Martinsville vs. Bloomington North.

M2: Bedford North Lawrence vs. Bloomington South.

M3: Edgewood vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

26. Columbus North (5)

M1: Edinburgh vs. Brown County.

M2: Columbus North vs. Hauser.

M3: Columbus East vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

27. Jennings County (4)

M1: Southwestern (Hanover) vs. Greensburg.

M2: Jennings County vs. Madison Consolidated.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

28. Seymour (5)

M1: Trinity Lutheran vs. Brownstown Central.

M2: Seymour vs. Scottsburg.

M3: Austin vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

29. Floyd Central (4)

M1: Eastern (Pekin) vs. Floyd Central.

M2: North Harrison vs. Salem.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

30. Jeffersonville (4)

M1: Providence vs. Jeffersonville.

M2: New Washington vs. Clarksville.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

31. New Albany (4)

M1: Lanesville vs. Corydon Central.

M2: Christian Academy of Indiana vs. New Albany.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

32. Silver Creek (4)

M1: Henryville vs. Charlestown.

M2: Silver Creek vs. Borden.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

33. Carroll (Fort Wayne) (6)

M1: Churubusco vs. Leo.

M2: Fort Wayne Northrop vs. Carroll (Fort Wayne).

M3: Fort Wayne Snider vs. M1 winner.

M4: Fort Wayne Blackhawk Christian vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

34. Fort Wayne Concordia Lutheran (5)

M1: Fort Wayne Bishop Dwenger vs. Fort Wayne South

Side.

M2: Fort Wayne Concordia Lutheran vs. New Haven.

M3: Fort Wayne North Side vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

35. Homestead (4)

M1: Homestead vs. Fort Wayne Wayne.

M2: Fort Wayne Bishop Luers vs. Fort Wayne

Canterbury.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

36. Norwell (6)

M1: Huntington North vs. Bellmont.

M2: South Adams vs. Bluffton.

M3: Adams Central vs. M1 winner.

M4: Norwell vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

37. Concord (4)

M1: Concord vs. Northridge.

M2: Jimtown vs. Elkhart.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

38. DeKalb (4)

M1: Prairie Heights vs. Angola.

M2: Fremont vs. DeKalb.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

39. East Noble (5)

M1: Lakeland vs. West Noble.

M2: Central Noble vs. Westview.

M3: East Noble vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

40. NorthWood (4)

M1: Goshen vs. Bethany Christian.

M2: NorthWood vs. Fairfield.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

41. Anderson (5)

M1: Anderson vs. Alexandria Monroe.

M2: Lapel vs. Frankton.

M3: Elwood Community vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

42. Delta (4)

M1: Muncie Central vs. Muncie Burris.

M2: Yorktown vs. Delta.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

43. Jay County (4)

M1: Jay County vs. Randolph Southern.

M2: Winchester Community vs. Union City.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

44. Marion (4)

M1: Marion vs. Mississinewa.

M2: Blackford vs. Madison-Grant.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

45. Fishers (4)

M1: Hamilton Southeastern vs. Fishers.

M2: Hamilton Heights vs. Noblesville.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

46. Lawrence Central (4)

M1: Warren Central vs. Lawrence Central.

M2: Heritage Christian vs. Lawrence North.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

47. Mt. Vernon (Fortville) (5)

M1: Mt. Vernon (Fortville) vs. Greenfield-Central.

M2: Eastern Hancock vs. New Palestine.

M3: Pendleton Heights vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

48. North Central (Indianapolis) (4)

M1: Indianapolis Bishop Chatard vs. Indianapolis

Scecina.

M2: Indianapolis Cathedral vs. North Central

(Indianapolis).

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

49. Bremen (4)

M1: Glenn vs. Plymouth.

M2: Bremen vs. Triton.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

50. Culver Academies (4)

M1: Knox vs. Rochester Community.

M2: North Judson-San Pierre vs. Culver Academies.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

51. Peru (4)

M1: Peru vs. Maconaquah.

M2: Manchester vs. Wabash.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

52. Warsaw Community (5)

M1: Columbia City vs. Tippecanoe Valley.

M2: Warsaw Community vs. Wawasee.

M3: Whitko vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

53. Carmel (4)

M1: Guerin Catholic vs. University.

M2: Westfield vs. Carmel.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

54. Kokomo (6)

M1: Northwestern vs. Tipton.

M2: Western vs. Eastern (Greentown).

M3: Kokomo vs. M1 winner.

M4: Taylor vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

55. Logansport (5)

M1: Lewis Cass vs. Logansport.

M2: Twin Lakes vs. Carroll (Flora).

M3: Delphi Community vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

56. West Lafayette (5)

M1: McCutcheon vs. West Lafayette.

M2: Harrison (West Lafayette) vs. Lafayette Jefferson.

M3: Lafayette Central Catholic vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

57. LaPorte (4)

M1: New Prairie vs. Michigan City.

M2: LaPorte vs. Marquette Catholic.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

58. Penn (4)

M1: Penn vs. Mishawaka Marian.

M2: Mishawaka vs. South Bend Adams.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

59. Portage (4)

M1: Portage vs. Chesterton.

M2: Valparaiso vs. Wheeler.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

60. South Bend Clay (4)

M1: South Bend St. Joseph vs. South Bend Clay.

M2: South Bend Riley vs. South Bend Washington.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

61. Crown Point (6)

M1: Lowell vs. Hanover Central.

M2: Kankakee Valley vs. Rensselaer Central.

M3: Crown Point vs. M1 winner.

M4: Lake Central vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

62. East Chicago Central (5)

M1: East Chicago Central vs. Hammond Central.

M2: Hammond Morton vs. Hammond Academy S&T.

M3: River Forest vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

63. Hobart (4)

M1: Hobart vs. Andrean.

M2: Merrillville vs. Lake Station Edison.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

64. Munster (4)

M1: Highland vs. Illiana Christian.

M2: Griffith vs. Munster. Championship: M1 winner vs. M2 winner.