Dates: Oct. 12, 14, 16, 2021.

4A

1. Lake Central (7)

M1: Hammond Central vs. East Chicago Central.

M2: Highland vs. Lake Central.

M3: Hammond Morton vs. Munster.

M4: Gary West Side vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

2. Hobart (7)

M1: Portage vs. Merrillville.

M2: Hobart vs. Chesterton.

M3: Lowell vs. Crown Point.

M4: Valparaiso vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

3. Plymouth (6)

M1: Plymouth vs. LaPorte.

M2: Mishawaka vs. South Bend Riley.

M3: South Bend Adams vs. M1 winner.

M4: Michigan City vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

4. Concord (6)

M1: Penn vs. Goshen.

M2: Warsaw Community vs. Elkhart.

M3: Concord vs. M1 winner.

M4: Northridge vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

5. Carroll (Fort Wayne) (6)

M1: DeKalb vs. East Noble.

M2: Fort Wayne Snider vs. Fort Wayne Northrop.

M3: Carroll (Fort Wayne) vs. M1 winner.

M4: Fort Wayne North Side vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

6. Columbia City (6)

M1: Fort Wayne South Side vs. Huntington North.

M2: New Haven vs. Fort Wayne Wayne.

M3: Columbia City vs. M1 winner.

M4: Homestead vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

7. Harrison (West Lafayette) (6)

M1: McCutcheon vs. Lafayette Jefferson.

M2: Logansport vs. Harrison (West Lafayette).

M3: Kokomo vs. M1 winner.

M4: Marion vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

8. Westfield (6)

M1: Noblesville vs. Hamilton Southeastern.

M2: Fishers vs. Westfield.

M3: Carmel vs. M1 winner.

M4: Zionsville vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

9. Yorktown (8)

M1: Richmond vs. Mt. Vernon (Fortville).

M2: Pendleton Heights vs. Greenfield-Central.

M3: Muncie Central vs. Yorktown.

M4: New Castle vs. Anderson.

M5: M1 winner vs. M2 winner.

M6: M3 winner vs. M4 winner.

Championship: M5 winner vs. M6 winner.

10. North Central (Indianapolis) (6)

M1: Warren Central vs. Indianapolis Cathedral.

M2: Lawrence North vs. Lawrence Central.

M3: North Central (Indianapolis) vs. M1 winner.

M4: New Palestine vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

11. Roncalli (7)

M1: Southport vs. Roncalli.

M2: Ben Davis vs. Indianapolis Crispus Attucks.

M3: Perry Meridian vs. Pike.

M4: Indianapolis Arsenal Technical vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

12. Terre Haute South Vigo (7)

M1: Mooresville vs. Plainfield.

M2: Avon vs. Terre Haute North Vigo.

M3: Brownsburg vs. Terre Haute South Vigo.

M4: Decatur Central vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

13. Shelbyville (6)

M1: Whiteland Community vs. Greenwood Community.

M2: Franklin Community vs. Shelbyville.

M3: Franklin Central vs. M1 winner.

M4: Center Grove vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

14. Martinsville (7)

M1: Columbus North vs. Martinsville.

M2: Columbus East vs. Bloomington South.

M3: East Central vs. Bloomington North.

M4: Bedford North Lawrence vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

15. Providence (6)

M1: Jeffersonville vs. Floyd Central.

M2: Providence vs. Seymour.

M3: Jennings County vs. M1 winner.

M4: New Albany vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

16. Jasper (6)

M1: Jasper vs. Evansville North.

M2: Evansville Central vs. Evansville Harrison.

M3: Evansville Reitz vs. M1 winner.

M4: Castle vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

3A

17. River Forest (4)

M1: River Forest vs. Hanover Central.

M2: Griffith vs. Calumet.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

18. Kankakee Valley (4)

M1: Knox vs. Culver Academies.

M2: Wheeler vs. Kankakee Valley.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

19. New Prairie (6)

M1: New Prairie vs. South Bend St. Joseph.

M2: Glenn vs. Mishawaka Marian.

M3: South Bend Washington vs. M1 winner.

M4: South Bend Clay vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

20. Frankfort (6)

M1: North Montgomery vs. Frankfort.

M2: Benton Central vs. West Lafayette.

M3: Crawfordsville vs. M1 winner.

M4: Twin Lakes vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

21. Lakeland (6)

M1: West Noble vs. Tippecanoe Valley.

M2: NorthWood vs. Lakeland.

M3: Jimtown vs. M1 winner.

M4: Wawasee vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

22. Angola (7)

M1: Leo vs. Fort Wayne Concordia Lutheran.

M2: Fort Wayne Bishop Luers vs. Angola.

M3: Garrett vs. Woodlan.

M4: Fort Wayne Bishop Dwenger vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

23. Bellmont (7)

M1: Bellmont vs. Heritage.

M2: Wapahani vs. Delta.

M3: Jay County vs. Norwell.

M4: Muncie Burris vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

24. Peru (6)

M1: Western vs. Oak Hill.

M2: Mississinewa vs. Northwestern.

M3: Peru vs. M1 winner.

M4: Maconaquah vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

25. Tri-West Hendricks (5)

M1: Tri-West Hendricks vs. Danville Community.

M2: Greencastle vs. Lebanon.

M3: Monrovia vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

26. Owen Valley (7)

M1: Northview vs. Brown County.

M2: West Vigo vs. Brownstown Central.

M3: South Vermillion vs. Edgewood.

M4: Owen Valley vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

27. Indianapolis Bishop Chatard (7)

M1: Indianapolis Bishop Chatard vs. Hamilton Heights.

M2: Brebeuf Jesuit vs. Heritage Christian.

M3: Guerin Catholic vs. Christel House.

M4: Indianapolis Shortridge vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

28. Beech Grove (6)

M1: Indian Creek vs. Indianapolis Cardinal Ritter.

M2: Indianapolis Washington vs. Beech Grove.

M3: Herron vs. M1 winner.

M4: Speedway vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

29. Batesville (7)

M1: Franklin County vs. Greensburg.

M2: South Dearborn vs. Rushville Consolidated.

M3: Connersville vs. Lawrenceburg.

M4: Batesville vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

30. Scottsburg (7)

M1: North Harrison vs. Silver Creek.

M2: Scottsburg vs. Salem.

M3: Charlestown vs. Corydon Central.

M4: Madison Consolidated vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

31. Princeton (6)

M1: Sullivan vs. Pike Central.

M2: Princeton Community vs. Washington.

M3: Barr-Reeve vs. M1 winner.

M4: Vincennes Lincoln vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

32. Heritage Hills (6)

M1: Evansville Bosse vs. Gibson Southern.

M2: Boonville vs. Heritage Hills.

M3: Evansville Memorial vs. M1 winner.

M4: Mt. Vernon vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

2A

33. Andrean (6)

M1: Bowman Academy vs. Whiting.

M2: Hammond Bishop Noll vs. Andrean.

M3: Lake Station Edison vs. M1 winner.

M4: Illiana Christian vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

34. Boone Grove (6)

M1: North Judson-San Pierre vs. Hebron.

M2: Rensselaer Central vs. Boone Grove.

M3: North Newton vs. M1 winner.

M4: Winamac Community vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

35. Bremen (6)

M1: Westville vs. South Central (Union Mills).

M2: South Bend Career vs. Bremen.

M3: Rochester Community vs. M1 winner.

M4: LaVille vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

36. Central Noble (6)

M1: Central Noble vs. Westview.

M2: Churubusco vs. Eastside.

M3: Fairfield vs. M1 winner.

M4: Prairie Heights vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

37. Rossville (7)

M1: Rossville vs. Lewis Cass.

M2: Clinton Prairie vs. Seeger.

M3: Carroll (Flora) vs. Delphi Community.

M4: Fountain Central vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

38. Bluffton (7)

M1: Wabash vs. South Adams.

M2: Manchester vs. Whitko.

M3: Bluffton vs. Fort Wayne Canterbury.

M4: Adams Central vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

39. Madison-Grant (6)

M1: Madison-Grant vs. Taylor.

M2: Blackford vs. Eastern (Greentown).

M3: Eastbrook vs. M1 winner.

M4: Tipton vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

40. Alexandria Monroe (7)

M1: Monroe Central vs. Lapel.

M2: Elwood Community vs. Cowan.

M3: Frankton vs. Winchester Community.

M4: Alexandria Monroe vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

41. Union County (6)

M1: Union County vs. Eastern Hancock.

M2: Northeastern vs. Knightstown.

M3: Centerville vs. M1 winner.

M4: Hagerstown vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

42. Indianapolis Scecina Memorial (4)

M1: Covenant Christian (Indianapolis) vs. Indianapolis Scecina.

M2: Irvington vs. Triton Central.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

43. Western Boone (4)

M1: Western Boone vs. Sheridan.

M2: University vs. Park Tudor.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

44. Southmont (7)

M1: Southmont vs. South Putnam.

M2: Cascade vs. Cloverdale.

M3: North Putnam vs. Parke Heritage.

M4: Riverton Parke vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

45. South Ripley (7)

M1: North Decatur vs. Milan.

M2: Switzerland County vs. Southwestern (Hanover).

M3: Austin vs. South Ripley.

M4: South Decatur vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

46. Christian Academy of Indiana (7)

M1: Christian Academy of Indiana vs. Paoli.

M2: Eastern (Pekin) vs. Henryville.

M3: Crawford County vs. Mitchell.

M4: Clarksville vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

47. Linton-Stockton (6)

M1: Linton-Stockton vs. North Knox.

M2: Forest Park vs. Eastern Greene.

M3: South Knox vs. M1 winner.

M4: Southridge vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

48. South Spencer (6)

M1: Evansville Mater Dei vs. South Spencer.

M2: Tell City vs. North Posey.

M3: Perry Central vs. M1 winner.

M4: Tecumseh vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

1A

49. Marquette Catholic (7)

M1: 21st Century-Gary vs. Hammond S&T.

M2: Covenant Christian (DeMotte) vs. Kouts.

M3: Morgan Township vs. Washington Township.

M4: Marquette Catholic vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

50. Triton (6)

M1: LaCrosse vs. Triton.

M2: Culver Community vs. Oregon-Davis.

M3: West Central vs. M1 winner.

M4: Argos vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

51. Fort Wayne Blackhawk Christian (6)

M1: Fort Wayne Blackhawk Christian vs. Fremont.

M2: Bethany Christian vs. Elkhart Christian.

M3: Hamilton vs. M1 winner.

M4: Lakewood Park Christian vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

52. Southwood (6)

M1: Southwood vs. North Miami.

M2: Lakeland Christian vs. Pioneer.

M3: Caston vs. M1 winner.

M4: Northfield vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

53. South Newton (6)

M1: Tri-County vs. Faith Christian.

M2: Frontier vs. South Newton.

M3: North White vs. M1 winner.

M4: Clinton Central vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

54. Covington (6)

M1: Covington vs. Lafayette Central Catholic.

M2: Bethesda Christian vs. Traders Point Christian.

M3: North Vermillion vs. M1 winner.

M4: Attica vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

55. Daleville (6)

M1: Anderson Preparatory vs. Wes-Del.

M2: Tri-Central vs. Liberty Christian.

M3: Daleville vs. M1 winner.

M4: Southern Wells vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

56. Union (Modoc) (7)

M1: Union (Modoc) vs. Seton Catholic.

M2: Randolph Southern vs. Blue River Valley.

M3: Cambridge City Lincoln vs. Union City.

M4: Tri vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

57. White River Valley (6)

M1: Bloomfield vs. Shakamak.

M2: Eminence vs. Clay City.

M3: White River Valley vs. M1 winner.

M4: North Central (Farmersburg) vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

58. Indiana School for the Deaf (5)

M1: Indiana Math & Science vs. Indiana Deaf.

M2: International vs. Riverside.

M3: Tindley vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

59. Indianapolis Lutheran (4)

M1: Providence Cristo Rey vs. Central Christian.

M2: Victory College Preparatory vs. Indianapolis Lutheran.

Championship: M1 winner vs. M2 winner.

60. Edinburgh (6)

M1: Waldron vs. Edinburgh.

M2: Southwestern (Shelbyville) vs. Morristown.

M3: Hauser vs. M1 winner.

M4: Greenwood Christian vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

61. Rock Creek Academy (6)

M1: Borden vs. Rock Creek.

M2: New Washington vs. South Central (Elizabeth).

M3: Shawe Memorial vs. M1 winner.

M4: Lanesville vs. M2 winner.

Championship: M3 winner vs. M4 winner.

62. Trinity Lutheran (7)

M1: Medora vs. Rising Sun.

M2: Jac-Cen-Del vs. Oldenburg.

M3: Trinity Lutheran vs. Crothersville.

M4: West Washington vs. M1 winner.

M5: M2 winner vs. M3 winner.

Championship: M4 winner vs. M5 winner.

63. Loogootee (5)

M1: Vincennes Rivet vs. North Daviess.

M2: Lighthouse Christian vs. Loogootee.

M3: Shoals vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.

64. Orleans (5)

M1: Cannelton vs. Orleans.

M2: Northeast Dubois vs. Springs Valley.

M3: Wood Memorial vs. M1 winner.

Championship: M2 winner vs. M3 winner.