NCC BOYS BASKETBALL

McCutcheon                                     8-  0       16-  4     68.9       51.2       17.7       Won 6

Lafayette Jeff                                   6-  2       14-  7     61.8       56.9       4.9         Lost 1

Marion                                               5-  3       14-  6     76.8       69.0       7.9         Lost 2

Logansport                                       4-  4       13-  5     63.5       61.1       2.4         Won 3

Harrison (West Lafayette)            4-  4       13-  7     62.1       54.7       7.4         Won 3

Indianapolis Tech                            4-  4       4-12       63.8       69.3       -5.5        Lost 7

Kokomo                                             3-  5       12-  8     58.7       56.7       2.0         Lost 1

Anderson                                           3-  5       9-12       63.1       66.1       -3.0        Won 1

Richmond                                          1-  6       8-13       54.7       58.2       -3.5        Lost 1

Muncie Central                                1-  6       5-13       56.4       63.3       -6.9        Lost 4

 

LAST WEEK

Tuesday, Feb. 6

Anderson 64, Fishers 62

Harrison (West Lafayette) 65, Westfield 60

Marion 85, Mississinewa 49

Pendleton Heights 56, Muncie Central 46

Winamac at Logansport, postponed

 

Friday, Feb. 9

Harrison (West Lafayette) 63, Muncie Central 46‡

Lafayette Jeff 72, Indianapolis Tech 70‡

Logansport 80, Anderson 75, 1OT‡

McCutcheon 52, Marion 51‡

Richmond 71, Kokomo 64‡

 

Saturday, Feb. 10

Anderson 69, Lafayette Jeff 65‡

Greenwood 69, Marion 64

Logansport 61, Richmond 55‡

Noblesville 68, Indianapolis Tech 62

 

 

TEC BOYS BASKETBALL

Union County                                   6-  1       14-  6     52.9       49.0       3.9         Lost 3

Hagerstown                                      5-  1       13-  5     59.5       53.4       6.1         Won 5

Northeastern                                    5-  1       13-  7     52.4       48.1       4.3         Won 2

Cambridge City Lincoln                  3-  4       9-11       51.5       49.1       2.4         Won 1

Knightstown                                     3-  4       5-13       49.0       55.8       -6.8        Lost 8

Winchester                                       3-  4       5-13       50.7       49.6       1.2         Lost 4

Centerville                                         2-  3       8-11       49.3       55.2       -5.8        Lost 2

Tri                                                       1-  5       5-11       54.3       61.6       -7.3        Lost 7

Union City                                         0-  5       4-15       45.1       61.8       -16.8      Lost 8

 

LAST WEEK

Tuesday, Feb. 6

Cowan 72, Union City 64, 3OT

Daleville 52, Tri 47

Hagerstown 60, Cambridge City Lincoln 47‡

Morristown 66, Union County 46

 

Wednesday, Feb. 7

Northeastern 73, Tri 54‡

 

Thursday, Feb. 8

Greenfield-Central 71, Knightstown 46

 

Friday, Feb. 9

Blue River 61, Centerville 59, 1OT

Cambridge City Lincoln 55, Winchester 46‡

Daleville 58, Union City 37

Northeastern 65, Union County 47‡

 

Saturday, Feb. 10

Hagerstown 59, Lapel 54

North Decatur 56, Knightstown 53

 

Tuesday, Feb. 13

Knightstown at Southwestern (Shelbyville), 7:30 pm

Seton Catholic at Tri, 7:30 pm

Union City at Centerville‡, 7:30 pm

Union County at East Central, 7:30 pm

 

Friday, Feb. 16

Cambridge City Lincoln at Seton Catholic, 7:30 pm, Earlham

Hagerstown at Shenandoah, 7:30 pm

Northeastern at Winchester‡, 7:30 pm

Tri at Centerville‡, 7:30 pm

Union County at Union City‡, 7:30 pm

 

Saturday, Feb. 17

Hagerstown at Knightstown‡, 7:30 pm

Randolph Southern at Tri, 7:30 pm

Tri-Village (Ohio) at Winchester, 7:30 pm

Union City at Southern Wells, 7:30 pm

 

MEC BOYS BASKETBALL

Shenandoah                                      6-  1       15-  4     60.4       47.3       13.1       Won 4

Wapahani                                          6-  1       15-  4     64.1       52.5       11.6       Won 3

Eastern Hancock                             6-  1       14-  5     60.1       48.3       11.8       Lost 1

Blue River                                          3-  3       8-  9       60.6       60.8       -0.2        Won 4

Daleville                                             4-  4       12-  6     52.3       48.8       3.5         Won 3

Monroe Central                               4-  4       9-  9       58.3       55.4       2.8         Lost 1

Wes-Del                                             3-  5       8-  9       59.1       59.4       -0.3        Lost 2

Randolph Southern                         3-  5       8-11       50.8       51.5       -0.7        Won 2

Cowan                                               1-  6       2-15       42.1       62.8       -20.7      Lost 1

Union (Modoc)                                0-  6       0-17       30.5       77.3       -46.8      Lost 18

 

LAST WEEK

Tuesday, Feb. 6

Blue River 69, Union (Modoc) 35‡

Cowan 72, Union City 64, 3OT

Daleville 52, Tri 47

Eastern Hancock 61, Triton Central 60, 1OT

Randolph Southern 62, Ansonia (Ohio) 41

 

Thursday, Feb. 8

Yorktown 62, Wes-Del 52

 

Friday, Feb. 9

Blue River 61, Centerville 59, 1OT

Daleville 58, Union City 37

Eastbrook 87, Wes-Del 54

Morristown 72, Eastern Hancock 59

Randolph Southern 61, Cowan 31‡

Shenandoah 61, Lapel 53

Wapahani 58, Monroe Central 53‡

 

Saturday, Feb. 10

Christel House Academy 66, Union (Modoc) 40

 

THIS WEEK

uesday, Feb. 13

Anderson Prep Academy at Cowan, 7:30 pm

Blackford at Daleville, 7:30 pm

Eastern Hancock at Blue River‡, 7:30 pm

Shenandoah at Union (Modoc)‡, 6:30 pm

 

Thursday, Feb. 15

Muncie Burris at Wes-Del, 7:30 pm

 

Friday, Feb. 16

Cowan at Monroe Central‡, 7:30 pm

Eastern Hancock at Union (Modoc)‡, 7:30 pm

Hagerstown at Shenandoah, 7:30 pm

Wapahani at Daleville‡, 7:30 pm

Wes-Del at Blue River‡, 7:30 pm

 

Saturday, Feb. 17

Cowan at Elwood, 7:30 pm

Fort Wayne Smith Academy at Union (Modoc), 12 am

Monroe Central at South Adams, 7:30 pm

Randolph Southern at Tri, 7:30 pm

Yorktown at Wapahani, 7:30 pm

 

PAAC BOYS BASKETBALL

North Division

University                                          4-  0       17-  1     64.1       40.2       23.9       Won 7

Liberty Christian                              3-  1       9-11       52.1       53.1       -1.0        Lost 2

Muncie Burris                                   2-  2       5-14       45.6       61.3       -15.6      Lost 2

Seton Catholic                                 1-  3       5-16       50.3       53.2       -3.0        Lost 2

Anderson Prep Academy               0-  4       2-16       45.0       68.6       -23.6      Lost 6

 

South Division

Greenwood Christian                     4-  0       11-  8     63.0       61.9       1.1         Lost 1

Central Christian                              3-  1       16-  5     68.3       55.7       12.6       Won 3

Indianapolis International             2-  2       9-10       62.2       63.3       -1.1        Won 1

Bethesda Christian                          1-  3       9-10       58.7       54.1       4.6         Won 2

Indianapolis Shortridge                 0-  4       4-13       60.6       66.7       -6.1        Won 1

 

LAST WEEK

Tuesday, Feb. 6

Bethesda Christian 52, Traders Point Christian 42

Central Christian 99, Anderson Prep Academy 44

Indianapolis Shortridge 78, Indiana Deaf 45

Oldenburg Academy 39, Seton Catholic 34

University 88, Indianapolis International 62

 

Thursday, Feb. 8

Alexandria 75, Muncie Burris 53

Irvington Prep Academy 73, Indianapolis Shortridge 70

 

Friday, Feb. 9

Greenwood Christian 81, Edinburgh 69

University 75, Covenant Christian 52

 

Saturday, Feb. 10

Indianapolis Shortridge 70, Anderson Prep Academy 43

Bethesda Christian 70, Seton Catholic 62

Indianapolis International 66, Muncie Burris 57

Central Christian 82, Liberty Christian 51

University 64, Greenwood Christian 46

 

THIS WEEK

Tuesday, Feb. 13

Anderson Prep Academy at Cowan, 7:30 pm

Heritage Christian at University, 7:30 pm

Liberty Christian at Muncie Central, 7:30 pm

Seton Catholic at Tri, 7:30 pm

Waldron at Greenwood Christian, 7:30 pm

 

Wednesday, Feb. 14

Indianapolis Northwest at Indianapolis International, 7:30 pm

 

Thursday, Feb. 15

Bethesda Christian at Providence Cristo Rey, 7:30 pm

Muncie Burris at Wes-Del, 7:30 pm

 

Friday, Feb. 16

Brown County at Greenwood Christian, 7:30 pm

Cambridge City Lincoln at Seton Catholic, 7:30 pm, Earlham

Central Christian at Indian Creek, 7:30 pm

Indianapolis Shortridge at Indianapolis Northwest, 7:30 pm

University at Lebanon, 7:30 pm

 

Saturday, Feb. 17

Bethesda Christian at Clinton Central, 7:30 pm

Indianapolis Shortridge at Indiana Math & Science, 7:30 pm

Liberty Christian at Christel House Academy, 7:30 pm, CHA West

Tri-Central at Anderson Prep Academy, 7:30 pm